orahovača rakija recept
Zdravlje

Orahovača recept kako se pravi i za šta je dobra?

Orasi predstvljaju plod drveta oraha, koji se može gajiti gotovo na svim terenima. Ova biljka može biti samonikla ali može se i posaditi na plantaži. Njen plod je okrugao, sastoji se od jezgra i spoljašnjeg omotača. Jezgro oraha je jestivo i težine je svega nekoliko grama. Da bismo došli do jezgra prvo moramo razlupati čvrst omotač koji štiti jezgro od štetočina.

Orah je tradicionalna biljka, vekovima unazad su poznata lekovita svojstva koja ima njen plod i stoga se u nekim zemljama smatra zaštićenom odnosno kraljevskom biljkom.

Orasi pored prepoznatljivog ukusa imaju odlična svojstva za poboljšavanje koncentracije i pamćenje, a visoka cena po kojoj se prodaju ukazuje na to da su orasi sve isplativija delatnost u budućnosti.

Orasi zdravstvene prednosti

Orasi su pronašli praktičnu primenu u pravljenju različitih preparata i proizvoda kao što su: rakija ili liker, ovi isprobani recepti pomažu našem t telu da se izbori sa određenim oboljenjima. Pomažu u rešavanju problema sa štitastom žlezdom, grlom, bronhitisom, respiratornim traktom i imunitetom. (sciencedirect)

Orahovača kao lek

Najpoznatiji proizvodi od orasa jesu rakija, liker, melemi i razni preparati koji su primenu pronašli u lečenju velikog broja oboljenja. Još odavno se koristi kao lek. Zbog specifičnog sastava i energetske vrednosti koju ima, oras se može okarakterisati kao jedan od najvažnijih plodova koje bismo trebali da konzumiramo u toku dana.

Orahovača rakija

Rakija orahovača jedan je u narodu od najprepoznatljivijih recepata. Ovaj slatkasti napitak se pravi sa zelenim orasima, šećerom i domaćom rakijom. Ostavio je dubok trag i u alternativnoj medicni a ne samo u piću.

Predstavlja izvrstan aperitiv, poboljšava apetit kod ljudi. Ona se koristi kao lek za probleme sa štitnom žlezdom i služi za ubrzavanje metabolizma. Pored rakije kod nas, je bio veoma popularan i orahov liker. Ona je delotvornija od mnogih poznatih i priznatih lekova. Treba je konzumirati umereno i uživati u tome.

Orasi u rakiji sadrže puno vitamina u sebi poput B1, B6, B9, C i E, puno gvožđa, joda, kalijuma, magnezijuma, cinka, fosfora, sumpora, mangana i mnogih drugih minerala i vitamina.

Zbog velike koncentracije joda korisna je za lečenje hipotireroze, bolesti koja napada štitnu žlezdu a koja se javlja usled manjka joda u organizmu. Rakija se takođe koristi za pročišćavanje organizma i čišćenje od parazita kod ljudi.

Ona sprečava pojavu paradentoze, koristi se za lečenje kože i skidanje bubuljica, akni, mitisera, ekcema.

U narodu se još ova rakija koristila i za lečenje anemije i raznih tegoba.

Orahovača – jod

Orahovača je dosta bogata jodom i stoga pored vitamina i minerala koje poseduje, daje dobre rezultate u lečenju problema sa štitnom žlezdom.

Orahovača za štitnu žlezdu

Štitna žlezda može praviti ozbiljne zdravstvene tegobe. Ukoliko imate uvećan rad štitne žlezde, pravo rešenje za zalečenje ovog problema jeste konzumiranje orasa. Rakija i liker od oraha su takođe idealno rešenje za zalečenje ovih problema.

Rakija orahovača – recepti, kako se pravi?

recept za orahovacu

Jedan od starih melema sa orahom, sprema se na potpuno lak i bezbedan način. Može mnogo pomoći kod zdravstvenih tegoba, bola u želucu i problema sa varenjem. Sastojci ovog pića su sledeći:

  • 10 očišćenih zelenih orasa
  • 300 grama šećera
  • 0,5 litara rakije

Priprema: očistiti orahe, iseckati na sitne komadiće, sipati ih u staklenu posudu, teglu. Dodati šećer i rakiju. Poklopiti teglu i ostaviti na suncu da odstoji nekih 40 dana. Povremeno promešati. Posle 40 dana procediti u flašu i držati na hladnom mestu.

Preporučuje se uzimanje na prazan stomak u dozi od jedne supene kašike. Promućkati pre uzimanja da se ne bi taložilo na dnu boce.

Recept za orahovaču star 90 godina

Za pravljenje ovog napitka potrebno Vam je:

18 zelenih mladih oraha, 1 kg šećera, 2 litra rakije, 2 limuna, 1 pomorandža, 2 karanfilića, ,3-4 pelina, 1 štapić cimeta, 1 mahuna vanile, 5 zrnaca kafe, 1 kesica vanilin šećera, 1 l belog vina.

Orahe treba oprati i iseći na četvrtine. Limun i pomorandže iseckati na kriške i dodati u lonac. U lonac ređajte red orasa, pa prelivajte šećerom. U ovo dodajte karanfilić, cimet, vanilu i zrnca kafe i ostatak šećera i orasa. Na kraju polijte rakijom i dobro promešajte i zatim poklopite. Ostavite i držite lonac na suncu nekih 40 dana. Nakon isteka tog roka, procedite i dodajte vino i vanilin šećer. Posle toga sipajte u staklene boce.

Liker od oraha

Jedan je od najznačajnijih i najuticajnijih proizvoda naših predaka. Od davnina se znalo da ima veoma korisna svojstva po zdravlje i lečenje ljudi. Koristi se za lečenje raznih oboljenja, grla, respiratornih puteva, bronhitisa i mnogih drugih.

Za ovaj liker treba uzeti orahe koji su manji i veličine lešnika. U ovoj fazi rasta orasi su puni joda i zato su izuzetno dobri za sluzokožu usta, grla i želuca. 30 mladih oraha preseći na pola, uzeti teglu od 2 litre, pa ređati red oraha red žutog šećera. Kada budete poređali i orahe i šećer dodajte lozovu rakiju tri prsta iznad orasa. Ostavite do nekih  60 dana na suncu, poklopite i u međuvremenu ponekad promućkajte. Nakon toga procedite i ostavite u flaši.

Orahovača sa medom

Pravi užitak u malim dozama. Kako bi se drugačije mogao opisati ovaj proizvod. Ukoliko ste želeli da se dobro zasladite a da time rešite mnoge svoje probleme poput stresa, potencije, glavobolje i visokog krvnog pritiska, to možete rešiti na pravi prirodan način.

Predstavljamo Vam recept za pravljenje slatkog užitka sa orahom i medom, koji Vam neće izaći skup a vreme za pripremu nije previše dugo.

Sastojci:

  • 10 mladih zelenih orasa
  • 250 grama meda

Priprema: Izaberite 10 mladih zelenih oraha, dobro ih operite, očistite i osušite, najbolje je da to uradite sa suvom krpom. Svaki od plodova uzmite i iseckajte na četvrtine, odnosno na četiri dela i stavite u staklenu poosudu, po mogućnosti da to bude tegla. Preko orasa prelijte med, najbolje bi bilo da to bude bagremov ili livadski med, i onda zatvorite dobro teglu. Potrebno je da nju stavite na sunce i da tu odstoji mesec dana. Odmah posle toga, spremite se da vidite rezultate koji će Vas zapanjiti.

Cena orahovače

Orasi su oduvek bili skupi i predstavljali jednu od retkih i isplativih delatnosti. Cena orasa se kreće od 700-1000 dinara, dok se rakija orahovača može naći u cenama od 500 pa do 700 dinara u maloprodaji. Liker je takođe skuplji, njegova cena se kreće isto kao i cena orasa u maloprodaji.

Profil autora

DrPriroda
Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *