Dren kao lek: Ako želite da budete “zdravi kao dren” pročitajte ovaj tekst
Svi smo čuli za izreku: ,, Zdrav ko dren“, koja je nastala zbog biljke čija lekovita dejstva su poznata od davnina. Stari Grci su još pre 7000 godina koristili dren (Cornus mas). Zbog ploda koristio se u ishrani ali i zbog tvrdog drveta. Stari Rimljan su pravili koplje od ovog drveta. Drena najviše ima u srednjoj, jugoistočnoj i centralnoj Evropi, a i u jugozapadnoj Aziji. Uglavnom ga ima svuda sem na teritoriji Australije. Sadnice se u Severnoj Americi kupuju radi dekorativnog uzgoja.
Dren biljka
Poput mnogih biljaka i dren ima mnoge nazive poput: drinika, drenjula, drenjak, drina do drinovine… Najviše raste po suvim i sunčanim podlogama i kamenitim delovima listopadnih šuma. Takođe se neretko nalazi na nadmorskoj visini od 1300m. Cvetovi su žute boje i javljaju se pre listanja a plod je tamno braon boje. U februaru i martu počinje da cveta a sazreva od jula do oktobra u zavisnosti od uslova kao što su nadmorska visina i klima. Od korena pa sve do lista i ploda je sve lekovito. Sve se upotrebljava zarad raznih čajeva i sokova.
Dren drvo
Prema staroj legendi verovalo se da postoje tri magična drveta: Hrast, Tisa i Dren. Verovalo se da drvo drena štiti porodicu i donosi dugovečnost i zdravlje. Bilo je jako pogodno i za izradu alata. Prilikom sađenja drena može se činiti da uopšte ne napreduje rast međutim, drvo drena raste jako sporo i može da doživi starost preko jednog veka a visinu može dostići do 10 metara.
Dren lekovita svojstva

Dren (Cornus mas) je vrlo efikasan u lečenju mnogih bolesti kao što su: anemija, boginje, bolesti bubrega, dijabetesa, hemoroida, lečenju grla i kod zarastanja rana. Plod drena sadrži antioksidanse koji štite od slobodnih radikala. Takođe sadrži i antocijane koji imaju protivupalno dejstvo kao i antioksidaciono. Dren pomaže i kod tegoba sa crevima kao što su: upala debelog creva, bolest probavnog trakta, dijareja i krvarenja polipa.
Dren vitamini
Dren je izuzetno bogat taninom, pektinom i organskim kiselinama. Ti sastojci su ono što ga čini posebnim, pored vitamina i minerala koje ima. Tanin je jedinjenje koje se nalazi u mnogim biljkama gorkastog ukusa. Utiče na skupljanje krvnih sudova i samim tim je odličan za zaustavljanje krvarenja. Pektin je oblik ugljenog hidrata i nalazi se u korama biljaka i posebno plodovima voća. On vezuje holesterol i zato se smatra da je dren dobar kod osoba koje imaju povišeni nivo holesterola. Pored toga vezuje ugljene hidrate i smanjuje nivo šećera. Organske kiseline se nalaze uglavnom u biljkama. Deluju poput diuretika i služe za čišćenje organizma pa samim tim i izbacuju toksine iz naših tela.
Dren minerali
U njemu se nalaze razni minerali poput: kalcijuma, cinka, kalijuma, magnezijuma, gvožđa i bakra. Koncentracija ovih minerala u drenu je mnogo veća nego kod nekih voća poput šljiva ili jabuka.
Dren za detoksikaciju organizma
Pokazalo se da redovno konzumiranje drenjaka poboljšava rad bubrega i jetre. Normalno funkcionisanje jetre je važno za preradu toksina u našem organizmu i normalan rad bubrega koji nam pomaže da te toksine izbacimo kroz urin. Plodovi su prepuni vitaminom C i smatra se da ga imaju čak više nego pomorandže. Vitamin C deluje kao antioksidant i pomaže u borbi protiv slobodnih radikala u našem telu.
Dren kao simbol
Dren je oličenje zdravlja i uprkos njegovoj upotrebi u ishrani kod nas ima i simboličan značaj. Grančice ili plodovi drena se stavljaju u Božićnu česnicu i predstavlja zdravlje. Takođe je i detalj Đurđevdanskog venca.
Dren recepti
Mnoge poslastice poput slatko, dzema, kompota i soka od drenjaka se pravi od istoimenog voća. Jako je ukusno i lekovito istovremeno. Dren spada u bezglutensku hranu, a u zemljama na Mediteranu se plodovi koji nisu sazreli čuvaju u slanoj vodi kao masline. U zemljama poput Italije i Francuske se dren gaji na plantažama i od nje se pravi vino dok se u planinskim delovima Srbije i BiH priprema rakija.
Sok od drenjina recept
Na listopadnom drvetu drena rastu drenjine. Nezrele drenjine su toliko kisele da se ponekad skupljaju usta. Zreli drenjci se beru u periodu od avgusta do oktobra uz pomoć sprave koja se koristi za okoštavanje trešanja i višanja. Ranije je sok od drena bio narodni lek. Davao se pre svega deci i malokrvnim osobama.

Ovaj sok je jako delotvoran u rešavanju stomacnih problema a takođe ubija bakterije i stiti organizam. Sok od drena je bogat mineralima poput cinka, kalijuma, bakra, magnezijuma, natrijuma i gvožđa.
Pravi se na sledeći način: U 1kg samlevenih plodova drena naliti 2l vode i dodati šećera po ukusu (optimalno je 2 kg ali može više ili manje) i potom ostaviti 24 sata da odstoji. Po želji se može dodati limun da bi se podstakla dodatno aroma.
Liker od drenjina sa rakijom – recept kako se pravi
Pored ostalih proizvoda koji se pripremaju od drenjina u nasoj narodnoj medicini je jako poznat i liker od drenjina. On je odličan u rešavanju problema urinarnog trakta, oboljenja bubrega, za lečenje hemoroida, lečenja malokrvnosti i može se koristiti kao lek kod dijabetesa.
Evo recepta za pripremu likera od drenjina sa rakijom: Potrebno je 1,5kg drenjina, 1,5kg šećera, 500ml rakije i 2l vode. Plodove drenjina je potrebno oprati i posle staviti na krpu da se osuše. Potom u šerpi pomešati sa šećerom i vodom pa ostaviti preko noći. Onda se kuva izmedju 30 i 60 minuta na tihoj vatri.
Kada se prohladi dodati rakiju i opet se ostavlja da prenoći. Liker pored toga što je zdrav je i pravo osveženje u svakoj prilici. Najbolje je da se pije rashladjen jer se tada oseti pun ukus voća. Pije se jednom ili dva puta dnevno po pola male rakijske čaše.
Od drena se pored likera i soka mogu spremiti razne poslastice poput dzema i slatkog i čajeva.
Priprema džema od drena je sledeća: Količinu sami određujete, drenjine preliti proključalom vodom i sačekati 10 minuta da prođe pa procediti.
Potrebno ih je popasirati i odvojiti koščice od ploda. Potom dodati šećer i kuvati na tihoj vatri 3 sata. Kada se dobije ujednačena i karamelizovana masa znači da je dzem spreman.
Za slatko od drena treba sipati 1,5 kg šećera i kilogram drenjaka pa preliti sa tri čaše vode. Kuvati dok se šećer ne istopi, onda ga pokriti krpom i ostaviti 12 sati da odstoji.
Još jedan recept jeste čaj od drenjina za koji je potrebno 3 kašike osušenih drenjaka koje treba kuvati na tihoj vatri 10 minuta. Ostaviti 20 minuta sa strane pa procediti. Ovaj čaj je odličan za stomačne probleme.
Profil autora
- Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.