Kajsija za zdravlje – Plod kajsije čuva srce i dobro raspoloženje
Kajsije (Lat Prunus armeniaca) su nam svima dostupne tokom sezone, ali malo ljudi zna koliko su dobre po zdravlje. Uglavnom ih jedemo zbog osvežavajućeg ukusa, žurimo da od njih ostavimo zimnicu i sokove, ali dok smo u mogućnosti da ih konzumiramo u svežem stanju, treba pojesti bar dve dnevno.
Najbolje je kupovati kajsije kod proverenih prodavaca na pijaci! S obzirom da se danas voće uglavnom prska zaštitnim sredstvima, da bi se zaštitilo od štetočina, potrebno je dobro oprati plodove voćke pre jela.
Predlažemo da u veću posudu sipate vodu i jednu kašičicu sode bikarbone. Sve pomešajte, a zatim u tu mešavinu spustite kajsije. Neka prenoće. Soda bikarbona će uspešno izvući toksine iz kajsija. Na ovaj način možete očistiti svo voće i povrće.
Koristite kajsiju kao užinu između obroka, i kad ogladnite i kad poželite da se osvežite. Mnogo je zdravije od raznih grickalica. Ukoliko ste na dijeti i izbegavate slatkiše, napravite sami voćni jogurt sa kajsijom. Vrlo je osvežavajuć i zdrav, a ne utiče na povećanje vaše kilaže. Ono što je takođe bitno jeste da kajsija, za razliku od nekih voćki, može i da vas zasiti, bar do narednog obroka.
Kajsija – lekovita svojstva
Kajsija može biti veoma blagotvorna za vaše zdravlje. Pre svega, treba pomenuti da je bogata vlaknima, koja se lako apsorbuju.
Vlakna iz plodova kajsije nam pomažu da lakše svarimo hranu, zbog čega je ovo odlična namirnica za osobe koje preferiraju dijetalnu ishranu. Izuzetno je blagotvorna za varenje i probavu, samim tim i za metabolizam. Predlaže se da pojedete jednu kajsiju i pre obroka, kako bi ste lakše svarili hranu.
Pored vlakana, kajsija predstavlja izvor vitamina A, E, B i C, kao i fosfora, kalijuma, kalcijuma, magnezijuma… Sadrži i beta karoten, zvog kojeg plodovi kajsija poseduju nežno narandžastu boju.
Blagotvorna je za oči i vid, zahvaljujući upravo visokom nivou A i E vitamina (izvor). Vitamin A štiti naš vid od mogućih problema sa slepilom, dok je uloga vitamina E da spreči potencijalna oštećenja vida, koja mogu nastati usled dejstva slobodnih radikala.
Svakodnevnim konzumiranjem kajsije, očistićete svoj organizam od toksina i bakterija, a ujedno ćete se zaštititi od infekcije i poboljšati svoj imunitet.
Za lepšu kožu, usporavanje starosti i jake kosti
Kajsija (Lat Prunus armeniaca ) poboljšava kvalitet kože i usporava starenje, zahvaljujući antioksidansima koje sadrži. Svi koji žele da ostanu što duže mladoliki treba da jedu kajsije kad god su u mogućnosti, pogotovo sveže. Na našu kožu i ubrzano starenje utiču i spoljni faktori kao što su UV zračenje, jaka sunčeva svetlost, duvanski dim i slično . Vitamini C i E, koji se nalaze u kajsiji, pomoćiće našoj koži da se odbrani od ovih negativnih faktora. I beta karoten iz kajsije čuva našu kožu, naročito od opekotina (izvor), zato je poželjno jesti kajsije ukoliko volite da se sunčate. To je ujedno i razlog zašto mnoge kreme za sunčanje sadrže upravo beta karoten.
Pomenuli smo da plodovi kajsije sadrži dosta kalijuma, što je dobro za kosti. Naravno kalcijum je vitamin koji je najbolji za naše kosti, ali bez kalijuma ne može lako da se apsorbuje u naše organe. To znači da kajsiju treba da konzumiraju i osobe koje žele da sačuvaju kvalitet svojih zuba, pre svega deca, školskog uzrasta.
S obzirom da je kajsija prava riznica vitamina i trudnicama se savetuje da jedu više ovog voća. Odavno je poznato da se kajsija rado daje malim bebama u vidu soka ili kašice, što nikako nije greška. Kajsija sadrži sve vitamine koji su malom detetu potrebni za rast i razvoj.
Za zdrav i normalan život uvek se savetuje da pijemo dosta tečnosti. Tečnost ne mora biti samo voda, već i određeno voće, koje može da nadoknadi našu potrebu za hidratacijom. Kajsija je jedna od boljih opcija, ukoliko tražite sočno voće, koje možete konzumirati i time zadovoljiti svoju dnevnu potrebu za tečnošću.
Kajsije i holesterol
Ukoliko želite da sačuvate svoje srce i da izbegnete srčana oboljenja, kajsija vam može pomoći. Pre svega važi za namirnicu koja štiti od povišenog holesterola. Zahvaljujući i visokom nivou kalijuma, kajsija pomaže rad srčanih mišića.
Ovo je odlična namirnica za poboljšanje krvotoka, preporučuje se i osobama koje boluju od anemije. Pomoćiće vam i da normalizujete krvni pritisak. Kada je reč o srčanim bolesnicima, osobe koje imaju problem sa aritmijama, treba da jedu više plodova kajsija.
Da li su suve kajsije zdrave?
Sveži plodovi kajsije su odlični ali postoji problem – dostupni su samo mesec dana godišnje. Bez brige, jer suve kajsije takođe imaju brojne prednosti. Vodite računa da ih dobro sažvaćete.
Ako ste nervozni ili imate problema sa lošim raspoloženjem, suve kajsije vam mogu pomoći da smanjite nivo stresa. Zato se preporučuju kao užina na poslu, ako svakodnevnno doživljavate stres i napetost.
Baš kao i sveže kajsije, i suve održavaju normalan nivo pritiska, šećera i holesterola (izvor). Takođe, čuvaju mišiće i nadoknađuju vitamine koji su nam potrebni tokom dana. Tri, četiri suve kajsije dnevno čine čuda za krvnu sliku, pogotovo ako imate probleme sa manjkom gvožđa.
Ukoliko ste primorani da držite dijetu i nedostaju vam slatkiši, probajte da jedete suve kajsije svaki put kad vam se zatraži nešto slatko. Da, znamo da suva kajsija i čokolada nisu isto, ali tokom dijete će vam značiti ova zamena.
Suve kajsije su odlična užina i za sportiste. Savršena zamena za veštačke suplemente.
Ne preterujte sa suvim kajsijama jer veća količina izaziva proliv
Suve kajsije regulišu varenje, ali ne smete preterivati sa ovom namirnicom. Veća količina suvih kajsija izaziva proliv kod zdravih osoba ili osoba sa normalnim metabolizmom. U blažem slučaju može dovesti do nadimanja ili gasova.
Uzmite do pet komada suvih kasjija dnevno.
Sa druge strane, ako imate zatvor, uzmite slobodno malo više, da bi vlakna iz kajsije potpomogla varenje i probavu.
Suve kajsije bez sumpora
Da bi kajsija zadržala svoju prirodnu, narandžanstu boju, prilikom sušenja dodaju joj se razni aditivi, među kojima je i sumpor. Ova procedura se odrađuje prema zakonom propisanim merama, kako finalni proizvod ne bi bio štetan po zdravlje.
Uprkos tome, mnogi kupci žele da kupe što zdraviji proizvod, pa ako spadate u tu grupu, možete kupiti i suve kajsije bez sumora. Potražite u bolje snabdevenim radnjama organske suve kajsije u koje se najšeće ne dodaje sumpor. Imajte u vidu da će ove kajsije biti nešto tamnije boje, jer, kao što smo već naveli, sumpor se dodaje kako bi kajsija i u suvom stanju imala svoju prirodnu boju.
Kuvane suve kajsije za bebe
Ako skuvate suve kajsije, od njih možete napraviti odličnu kašicu za bebe. Spustite ih na minut samo u ključali vodu da bi omekšale. Od ostalih sastojaka, potrebna vam je jedna pečena jabuka, jedna banana i malo soka od jabuke.
Celu i neoljuštenu jabuku ispecijte, a zatim kašičicom izvadite središnji deo, odnosno ,,meso”. Bananu iseckajte na kolutiće. ,,Meso” jabuke, kolutiće banane i skuvane kajsije ubacite u blender i samo malo razredite sokom od jabuke. Ako nemate sok, može i voda.
Sve sastojke fino izmiksajte dok se ne napravi kaša.
Cena suvih kajsija
Na žalost ne možete sami osušiti kajsije i tako napraviti zalihu za narednih godinu dana. Da bi se kajsija osušila, potrebne su posebne sušare ili pećnice za sušenje voća. Međutim dobra vest je da suve kajsije nisu skupe i dostupne su u bolje snabdevenim marketima, prodavnicama zdrave hrane i pijacama.
Cene su različite i kreću se od 200 do 300 dinara po pakovanju. Retko gde ćete naći rinfuzne suve kajsije. Cena zavisi od toga gde ih kupujete. Brendirane suve kajsije iz marketa su skuplje, dok je na pijacama i u prodavnicama zdrave hrane obično jeftinije. Ipak, razlika u ceni nije velika.
Suve kajsije – kalorije
100g suvih kajsija sadrži 241 kaloriju.
U istoj količini se nalazi 0,5g masti. 100g suvih kajsija sadrži i 7,3g vlakana, 3,4g proteina i 62,6g ugljenih hidrata.
Jezgro kajsije
Verovatno ne postoji osoba koja nije, bar iz radoznalosti, probala koštunjavo jezgro kajsije. Nekad ima fin ukus, nekad bude nalo gorči. Treba znati da i jezgro kajsije ima puno vitamina u sebi i da je tekođe poželjno jesti ga.
Inače i jezgro kajsije se može kupiti gotovo, u bolje snabdevenim marketama. Cena je pristupačna, iznosi od 200 do 250 dinara po pakovanju.
Jezgro kajsije sadrži B17 vitamin, neka istraživanja kažu da veoma pozitivno utiče na naš odbrambeni sistem i da štiti od malignih oboljenja. Spekulisalo se da jezgro kajsije može čak i da izleči tumor, ali, na žalost, ova tvrdnja još uvek nije u potpunosti istražena.
Bez obzira na to, konzumiranje jezgra kajsije ima i brojne druge prednosti. Pored vitamina B, jezgro kajsije sadrži fosfor, gvožđe, magnezijum, nezasićene masne kiseline, biljna vlakana, itd.
Koštice je najbolje ostavljati svaki put kada jedete kajsije ili ih pripremate za spravljanje zimnice. Ostavite ih na suncu par dana da se osuše. Na osunčanu površinu prostrite stare novine ili mesarski papir. Ravnomerno poređajte koštice i neka se polako suše. Posle par dana, kad primetite da su skroz suve, iskrcajte ih i odložite na suvo i tamno mesto u tegli.
Pojedite ih u narednih nekoliko nedelja, jer, kao i svako koštunjavo voće mogu da postanu ,,užegle”, a tada će im se promeniti i ukus.
Rakija od kajsije
Voćna rakija od kajsije, spada u omiljena pića sa naših prostora. Za rakiju se najčešće koriste sorte kajsije poput Roksane, zatim Kečkemetska ruža ili Cegledi bibor. Da bi se dobila dobra rakija, najbolje je koristiti zrele, dobro očišćene kajsije. Naravno, da bi neko napravio dobru rakiju potrebno je da se uči godinama i da stekne iskustvo. Zato je ovakve veštine najbolje učiti od starijih i iskusnijih.
Elem, rakija od kajsije, ne samo da je ukusna, već je i lekovita. Može se koristiti kao antiseptik ili obloga, poput svih ostalih vrsta rakije.
Ukoliko vas boli grlo, zagrejte malo rakije i sipajte je preko pamučne tkanine. Zatim tu tkaninu, prislonite na vrat i uvežite je sa drugom tkaninom ili maramom. Vodite računa samo da tkanina ne bude previše vrela, kako vam ne bi ostale opekotine, ali ne dozvolite ni da se potpuno ohladi. Najbolje bi bilo da prespavate sa ovom oblogom. Bol u grlu nestaje odmah, samo istrpite malo neprijatan miris, pogotovo ako ne volite alkohol.
Oblogu od kajsijine rakije možete koristiti i za pluća.
Ipak, predlažemo da ovaj prefinjeni alkohol sačuvate za piće. Čak i ako sami ne pijete, ostavite je za svoje goste, a za obolge koristite druge rakije, kao što je komovica.
U slučaju da vam nestane drugog alkohola za obloge, rakija od kajsije će svakako poslužiti.
U kojim još oblicima možete konzumirati kajsiju?
Poznato je da se od kajsije pravi ukusna zimnica, kao što su džem ili marmelada, zatim sokovi i slično. Kada govorimo o namirnicama koje su blagotvorne po vaše zdravlje, predlažemo da sebe počastite sa jednim smutijem od kajsije, bar na dnevnom nivou. Naravno, kada im je sezona i dok su vam dostupne sveže kajsije.
Za smuti vam je potrebno oko pet kajsija očišćenih od koštice i prepolovljenih, jedna iseckana banana. Sve stavite u blender i dodajte jogurta po želji. Ako žeite gušći smuti, stavite manje jogurta. Po želji možete dodati bobičasto voće ili čija semenke. Sve dobro izmiksajte i uživajte u odličnoj i osvežavajućoj letnjoj užini.
Na žalost, kajsija nam je dostupna samo nekih mesec dana godišnje. Ako želite da uživate u zdravim benefitima ove voćke tokom cele godine, najbolje je napraviti kompot od kajsije.
Za kompot vam je potrebno samo 2kg kajsjija ( očišćenih, a možete i da ih oljuštite, mada nije neophodno ), 500g šećera i 1l vode.
Sipajte šećer u vodu, i sve zajedno zagrejte na šporetu, kako bi se napravio sirup. U međuvremenu, poređajte kajsije u tegle. Kad sirup bude gotov, sipajte ga u tegle, preko kajsija.
Tegle čvrsto zatvorite i poređajte ih u veliku šerpu sa vodom. Sve zajedno stavite na šporet i sačekajte da se voda zagreje do ključanja. Neka vri oko petnaest minuta. S ozirom da postoji mogućnost da se tegle sudaraju i napuknu, možete staviti krpe ili deblji sloj novina između njih i na dno šerpe, radi preventive.
Probajte da dodate kajsiju u svoje salate. Ako ništa drugo, voćna salata je odličan izbor za dezert, a kajsiju je najbolje kombinovati sa voćkama kao što su jabuke, kruške, lubenice, maline, jagode, i slično.
Profil autora
- Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.