artičoka recepti lekovitost pravljenje čaja uticaj na zdravlje
Zdravlje

Artičoka, njena lekovitost, pravljenje čaja i recepti za jelo

Artičoka, lat. naziv Cynara scolymus, poznata je još i pod nazivom zelena artičoka je biljka koja se od davnina koristi u ishrani ljudi, ali i u druge svrhe kao što je recimo dijeta. Artičoka zapravo pripada povrtarskim biljkama i poreklom je iz Azije. Takođe na našim prostorima se uzgaja ova biljka.

Artičoku najviše uzgajaju zbog listova i semena koji se dalje mogu koristiti na različite načine. Ovo povrće u sebi sadrži belančevine, masna ulja, kao i minerale i vitamine prvenstveno A,C i B.

Artičoka koren

Koren artichoke je veoma dubok, na lišću ima dlačice odnosno bodje. Koren artičoke se može koristi u kulinarstvu, jako je pogodan za spremanje različitih jela. Njega možete iskoristiti prilikom pravljenja neke salate, ili čorbe, kao i mnogih drugih jela od artičoke. O upotrebi artičoke u kulinarstvu biće reči malo kasnije.

Artičoka lekovita svojstva

Ljudi su i ranije znali za korisna svojstva artičoke i zbog toga je nisu samo gajili zbog ishrane, već i zbog brojnih koristi koje ovo povrće ima po naš organizam. Artičoka je prirodan lek koji je vrlo dostupan, ne previše skup, ali itekako delotvoran.

Kako i za šta se koristi artičoka?

Artičoku mogu koristiti svi oni koji imaju problema sa stomakom, konkretnije, varenjem ili nadutošću, a dobra je i ukoliko žuč bude u zastoju. Osobe koje imaju povećan nivo masti u organizmu, mogu koristiti atičoku da bi snizili nivo masti, ali i količinu uree u krvi.

Vrlo važna informacija za osobe sa povišenim holesterolom, artičoka se može koristiti za smanjenje nivoa LDL i triglicerida u krvi.

Artičoka takođe snižava krvni pritisak i deluje umirujuće na određene kancerogene materije i ćelije koje su se nataložile u organizmu.

Ako imate mučninu artičoku možete koristiti redovnije u ishrani i na taj način ćete pomoći svom želudcu da prevari hranu i da se oslobodi nadutosti i mučnine. Redovno konzumiranje artičoke u trajanju od 10-12 nedelja u mnogome može pomoći za regulisanje HDL odnosno LDL u organizmu, koji svakako mogu predstavljati ozbiljan problem.

Čaj od artičoke

kako se pravi čaj od artičoke

Jedan od načina na koji možete koristiti artičoku jeste taj da pripremite čaj od ove biljke. Čaj se priprema na različite načine i za njegovu pripremu nije potrebno previše vremena, tako da je preporuka da ga probate, jer se sigurno nećete pokajati. Za pripremu možete koristiti lišće artičoke, ali takođe možete napraviti čaj od cele artičoke.

Pripremili smo nekoliko recepata za spremanje čaja od artičoke u nastavku:

Čaj od lista artičoke

Potrebni sastojci:

  • 250 ml vode
  • Prstohvat listova artičoke

Potrebno je da lišće artičoke dodate u vrelu vodu i ostavite da odstoji narednih 15-20 minuta da se ohladi. Zatim čaj procedite uz pomoć cediljke i popijte dok je još vruć. Preporuka je da ovaj čaj pijete pre obroka.

Čaj od cele biljke

Za pripremu je potrebna 1 cela artičoka kao i 500 ml vode.

Pre pripreme čaja, potrebno je da očistite i dobro operete artičoku. Zatim viljuškom izgnječite ili ispasirajte sa nečim drugim. Sipajte u posudu vodu i stavite na ringlu na srednju temperaturu. Dodajte ispasiranu artičoku, i narednih 20 minuta kuvajte. Posle proteka vremena, čaj iscedite kroz cediljku i popijte kada se u potpunosti ohladi.

Artičoka je dobra za jetru

Jetra je jedan vrlo važan organ u našem telu koji obavlja veliki broj funkcija, neretko ovaj organ može postati oštećen ili zamašćen. Artičoka je vrlo korisna jer čisti jetru od toksina i doprinosi regeneraciji. Odlična je i za čišćenje i uklanjanje toksina iz jetre. Pored jetre artičoka je dobra i za slezinu i bubrege. Ona podstiče proizvodnju žuči koja je vrlo važna zbog apsorbovanja masnoća u organizmu.

Artičoku je korisno uvrstiti u jelovnik ili piti čaj od artičoke, jer on ima vrlo blagotvorno dejstvo baš na jetru.

Artičoka snižava holesterol

Već smo ranije naveli da je artičoka vrlo korisna kada je u pitanju problem sa holesterolom koji je u današnje vreme sve više prisutan. On se javlja zbog lošeg načina ishrane i previše masne i nezdrave hrane koja se unosi u organizam, a neretko je i praćen neredovnom fizičkom aktivnošću i gojaznošću osoba koje ga imaju. Kapi artičoke mogu biti korisne da se koriste prilikom snižavanja nivoa holesterola, jer imaju znatan efekat kako na LDL tako i na HDl, odnosno loš i dobar holesterol. (Istraživanje)

Takođe možete konzumirati i salatu od artičoke ili neko drugo jelo i nju uvrstiti u ishranu na drugi način, pa će rezultati doći kroz nekoliko nedelja. Obavezno se konsultujte sa doktorom ukoliko imate problema sa holesterolom i iznesite mu svoj predlog o upotrebi artičoke u te svrhe, na taj način ćete dodatno čuti o koristima ovog povrća i da li zapravo da ga i vi koristite.

Artičoka kapi

Verovatno najpoznatije artičoka kapi jesu kapi proizvođača institut „Dr Josif Pančić“. Ove kapi su vrlo delotvorne jer deluju pozitivno na funkciju jetre kao i žuči. Takođe može se koristiti i kod povećanog nivoa lipida i holesterola u krvi. Upotrebom ovoih kapi možete regulisati metabolizam masti. Kako se koriste ove kapi?  Ove kapi se piju 3 puta u toku dana i to po 30 kapi u malo vode i to pre obroka. Kapi dolaze u pakovanju od 30 ml i čuvaju se na hladnom i suvom mestu i mogu se koristiti narednih 18 meseci.

Artičoka recepti

Artičoka recepti

Kao što smo ranije i obećali došli smo napokon do kutka za sve one koji uživaju u kulinarstvu. Ovde smo pripremili nekoliko vrlo korisnih i zanimljivih recepata sa artičokom koje ćete sigurno vrlo brzo zavoleti.

Artičoka zapečena u tiganju

Potrebni sastojci su:

  • Artičoka 8 komada
  • 1 limun
  • 50 ml maslinovog ulja
  • So i biber

Potrebno je da skinete spoljašnje tvrde listove artičoke i da je isečete na kriške. Ako su glavice artičoke tvrđe potrebno je da ih naparite nekih 10- ak minuta. Nakon toga iscedite ih i ostavite da se malo osuše i nakon toga ih isecite. U tiganj dodajte oko 3-4 kašike maslinovog ulja kako biste ispekli artičoku.

Dodajte artičoku, i pržite narednih 10-15 minuta, vodite računa da ne zagori, povremeno promešajte. Znaćete da je gotovo kada dobije zlatnu boju sa obe strane. Izvaditi u tanjir, preko toga preliti sok od limuna, dodajte i još malo maslinovog ulja, posolite i pobiberite po ukusu. Ovo jelo je odlično za posluženje kao predjelo.

Artičoka sa krompirom

Potrebni su sledeći sastojci:

  • 1,5 kg artičoke
  • 600 grama krompira
  • So
  • Biber
  • Maslinovo ulje
  • Ruzmarin

Priprema:

Oljuštite krompir, i isecite na kriške. Stavite u pleh i obložite ga papirom za pečenje, pospite preko 4 kašike maslinovog ulja ili više ukoliko želite, kao i ruzmarin. Pecite na 220 stepeni nekih 30-35 minuta. Očistite u međuvremenu artičoku. U vodu iscedite limun i u to potopite artičoku. Dalje isecite je na 4 jednaka dela. Kada izvadite krompir iz rerne dodajte artičoku i još dodatno prelijte maslinovim uljem. Pecite 30 minuta na temperaturi od 180-200 stepeni. Ovo ide odlično kao prilog uz ribu.

Artičoka cena i gde kupiti

Čaj od artičoke proizvođača institut „Dr Josif Pančić“ možete pronaći po ceni od 160 rsd, kapi artičoke koštaju oko 250 rsd, a običnu artičoku možete pronaći na pijacama, kod bolje snabdevenih prodavnica zdrave hrane ili putem internet pretraživača.

Izvori: https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cynara+scolymus

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110093118300346

Profil autora

DrPriroda
Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *