Šta znači visok MCHC u krvi?
Šta je MCHC?
MCHC se odnosi na srednju koncentraciju korpuskularnog hemoglobina. MCHC je mera srednjeg broja koncentracije hemoglobina unutar jednog crvenog krvnog zrnca. MCHC se često radi kao deo kompletne krvne slike CBC.
Zašto doktori zahtevaju od nas da uradimo ovaj test?
Generalno, MCHC se radi unutar kompletne CBC krvne slike. Vaš doktor može zatražiti da odratite sve ove parametre zbog par razloga:
- kao deo kompletnog fizičkog pregleda za procjenu vašeg ukupnog zdravlja
- kao pomoć u skriningu ili dijagnostici raznih bolesti ili stanja
- Kako bi pratili stanje bolesti nakon dijagnoze
- Kako bi pratili efektivnost medicinskog tretmana
CBC krvna slika daje vašem doktoru informaciju o tri tipa zrnaca u krvi: belim krvnim zrncima, crvenim krvnim zrncima, i trombocitima. MCHC vrednost je deo procene stanja crvenih krvnih zrnaca.
Kako se tumači MCHC slika?
MCHC se izračunava tako što se rezultat hemoglobina iz CBC krvne slike pomnoži sa 100, a zatim podeli rezultatom hematokrita. Referentni raspon za MCHC kod odraslih je 33,4–35,5 grama po decilitru (g/dL). Ako je vaša MCHC vrednost ispod 33,4 grama po decilitru, imate nizak MCHC.
Niske vrijednosti MCHC javljaju se ako imate anemiju zbog nedostatka gvožđa. Takođe može ukazivati na talasemiju. Ovo je nasledni poremećaj krvi u kojem imate manje crvenih krvnih zrnaca i manje hemoglobina u vašem telu.
Ako je vaša MCHC vrednost iznad 35,5 grama po decilitru, imate visok MCHC.
Šta uzrokuje visok MCHC?
Visoka vrednost MCHC često je prisutna u stanjima gdje je hemoglobin više skoncentrisan u vašim crvenim krvnim zrncima. Takođe se može javiti u slučajevima kada su crvena krvna zrnca krhka ili uništena, što dovodi do prisutnosti hemoglobina izvan crvenih krvnih zrnaca. Stanja koja mogu uzrokovati visoke MCHC vrednosti su:
Autoimuna hemolitička anemija – više o bolesti
Autoimuna hemolitička anemija je stanje koje se javlja kada vaše telo razvije antitela koja napadaju vaša crvena krvna zrnca. Kada stanje nema utvrđeni uzrok, naziva se idiopatska autoimuna hemolitička anemija.
Autoimuna hemolitička anemija se također može razviti zajedno s drugim postojećim stanjem, poput lupusa ili limfoma. Osim toga, može se pojaviti zbog nekih lekova, poput penicilina.
Vaš lekar može dijagnostifikovati autoimunu hemolitičku anemiju koristeći test krvi, kao što je CBC krvna slika. Drugi testovi krvi takođe mogu otkriti određene vrste antitela prisutnih u krvi ili vezanih za crvena krvna zrnca.
Simptomi autoimune hemolitičke anemije uključuju:
- Umor
- Bledilo
- Slabost
- žutica, žutilo kože i bjeloočnica
- bol u prsima
- Vrućica
- Nesvjestica
- nelagodnost u abdomenu, zbog povećane slezine
Ako je uništenje crvenih krvnih zrnaca veoma blago, možda nećete osetiti nikakve simptome.
Kortikosteroidi kao što je prednizon su prva linija lečenja autoimune hemolitičke anemije. U početku se može datvati visoka doza, a zatim se postepeno smanjivati tokom vremena. U slučajevima kada je uništenje crvenih krvnih zrnaca ozbiljno, može biti neophodno da uradite transfuziju krvi ili uklanjanje slezene (splenektomija).
Nasledna sferocitoza – više o bolesti
Nasledna sferocitoza je genetska bolest koja pogađa crvena krvna zrnca. Genetska mutacija utiče na membranu crvenih krvnih zrnaca i čini je krhkom i sklonom uništenju.
Da bi dijagnostifikovao naslednu sferocitozu, Vaš lekar će proceniti Vašu porodičnu anamnezu. Obično genetsko testiranje nije potrebno, jer je stanje naslijeđeno od roditelja koji ga ima. Vaš lekar će takođe koristiti testove krvi, kao što je CBC krvna slika, kako bi saznao više o ozbiljnosti stanja.
Nasledna sferocitoza ima nekoliko oblika, od blage do teške. Simptomi mogu uključivati:
- Anemiju
- Žuticu
- uvećanu slezenu
- žučni kamenac
Uzimanje suplemenata folne kiseline ili ishrana bogata folnom kiselinom može potaknuti proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. U teškim slučajevima može biti potrebna transfuzija krvi ili splenektomija. Osim toga, ako su žučni kamenci problem, možda će biti potrebno ukloniti celu ili deo žučne kese.
Teške opekotine
Ljudi hospitalizovani sa opekotinama na više od 10 posto tela često imaju hemolitičku anemiju. Transfuzija krvi može pomoći u borbi protiv ovog stanja.
Zaključak
MCHC je mera prosečne količine hemoglobina unutar jednog crvenog krvnog zrnca i često se radi kao deo CBC krvne slike.
Imaćete visoku MCHC vrednost ako postoji povećana koncentracija hemoglobina unutar vaših crvenih krvnih stanica. Takođe, stanja u kojima je hemoglobin prisutan izvan crvenih krvnih zrnaca zbog uništenja ili krhkosti crvenih krvnih zrnaca mogu proizvesti visoku vrednost MCHC.
Tretmani za stanja koja uzrokuju visok MCHC mogu uključivati kortikosteroide, splenektomiju i transfuziju krvi. Razgovarajte sa svojim lekarom o rezultatima testova krvi.
Testovi će odgovoriti na vaša pitanja i nedoumice i okarakterisati vaš plan lečenja.
Izvor: Healthline.com o visokom MCHC u krvi
Profil autora
- Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.