Zašto je potrebno da jedemo mango voće?
Mango je voće koje se ne može naći kod nas, već samo u krajevima gde su prisutne visoke temperature tokom cele godine. Zemlje koje su najviše poznate po uzgajanju manga su Indokina i Indija. Istorija je zabeležila da se mango upravo iz Indije širio ka ostalim delovima Azije, a odatle i ka ostalim krajevima sveta.
Mango (Mangifera indica) se uzgaja više od 4.000 godina. Danas se u svetu mogu pronaći mnogobrojne vrste manga, od kojih svaki ima jedinstveni ukus, veličinu, oblik i boju. (Izvor).
Visina manga dostiže i do neverovatnih 18 metara visine. Prelepi listovi ovog voća dostižu visinu i do 30cm. Plod manga može biti različite veličine. Neki od plodova nisu veći čak ni od šljive, dok oni ostali mogu dostići težinu do neverovatnh 2,3kg. On postoji u različitim bojama, koje variraju od žute i crvene, do zelene. Sigurno se pitate kako da znate kada je mango zreo. Mango koji još uvek nije zreo, potrebno je čuvati na sobnoj temperaturi od 3 do 5 dana. Zapamtite da se zreo mango može koristiti samo 3 dana i to ako ga držite u frižideru.
Osim u ishrani, upotreba manga je u Indiji povezana sa verskim i folklornim običajima. Vrlo je poznato da se njegovi fascinantni listovi i plodovi itekako koriste za dekorisanje svadbi, kao i za ukrašavanje svatova u Indiji, ali i za vreme drugih različitih ceremonija. Najveći razlog za to, je to što se smatra da je i Buda upravo ispred drveta manga, doživeo prosvetljenje.
Mango i njegova sadnja
Mango je voće koje opstaje u tropskim krajevima. Ukoliko želite da posadite mango, morate imati u vidu da to mora biti pod posebnim uslovima. U nekim odličnim uslovima, mango može da dostigne visinu i do neverovatnih 30m. Međutim, kod nas se mango može gajiti jedino u saksijama, a tokom zimskih meseci, on se mora držati u veoma toplom prostoru. Ukoliko ste mango kupili u prodavnici, u tom slučaju možete iskoristiti njegovo seme za sadnju. Napolje ga možete izneti jedino usled prilično toplog vremena, dok ga u zimskom periodu morate držati u kući na visokoj temperaturi.
Kada se odlučite za sadnju manga, morate imati u vidu da to može biti jedino ukrasna biljka, jer je potrebno oprašivanje i naravno idealni uslovi. Potrebno je da prvo kupite mango u prodavnici. Izvadite košticu i stavite je u vodu u kojoj će stajati narednih 24h. Nakon toga, potrebno je da uz pomoć noža ili nekog drugog sredstva otvorite košticu, kako biste došli do samog semena manga. Nakon toga, stavite seme u saksiju sa zemljom, a onda ga prekrijte sa zemljom svega 2cm. Neka saksija stoji na toplom i svetlom mestu. Zalijte ga tek onda kada primetite da je zemlja suva.
Mango vitamini i kalorije
Ukoliko se odlučite da ubacite mango u svoju redovnu ishranu, morate naravno biti upoznati sa kalorijama koje sadrži jedna voćka. Njihov broj je 60 i to na količinu od 100g manga. Takođe, njegovih 100g sadrži 15g ugljenih hidrata. Voda koja predstavlja jedan od najznačajnijih sastava, čini 84% njegovog manga. Pored vode, ista gramaža manga ima 13,7g šećera i 1,5g vlakana. Vitamin A je neophodan za naš zdrav imunološki sistem, jer pomaže u borbi protiv infekcija, (Izvor), a upravo u jednoj šolji manga, nalazi se 10% vaših dnevnih potreba za vitaminom A. Pored vitamin A, ovo ukusno voće takođe sadrži i folate, vitamin K, vitamin E, kao i nekoliko B vitamina, koji takođe poboljšavaju imunitet.
On sadrži i jedinstveni antioksidans koji se zove mangiferin. Neke od studija su pokazale da upravo mangiferin može da zaštiti srčane ćelije od upale. (Izvor). Vrlo bogat vitaminom C, unošenje manga u organizam pomaže u stvaranju kolagena i proteina, koji vašoj koži i kosi daje strukturu, a takođe pomaže i u borbi protiv bora.
Smatra se da vitamin C iz 100g manga, zadovoljava 44% dnevnog unosa, dok folati zadovoljavaju 11% dnevnog unosa. Mango je veoma bogat i sa polifenolima. To su organska jedinjena sa funkcijom antioksidansa u našem telu. Neka od organskih jedinjenja su prisutna u kori manga, dok su druga prisutna u njegovoj pulpi. Antioksidansi su jako bitni za naše zdravlje, jer štite ćelije od slobodnih radikala. Posebno se može izdvojiti antioksidans mangiferin. On direktno utiče na slobodne radikale koji su povezani sa dijabetesom, tumorom i ostalim bolestima.
Uloga manga je vrlo važna i zbog toga je izuzetno značajno da ga jedemo što više, odnsno da ga ubacimo u našu redovnu ishranu, iz razloga što on može itekako doprineti poboljšanju našeg zdravlja.
Kako se jede mango?
Da li je mango zreo ili ne, znaćete kada ga dodirnete. Ukoliko je mango na dodir mekan, ali ne previše, to znači da je on zreo. Boja manga bi trebalo da bude crvena ili žuta, pa čak možda i ljubičasta, a kada je mango zreo njegov miris je prijatan. Pre jela, mango prvo morate dobro oprati, a onda ga preseći na pola. Unutar manga nalazi se koštica koja se ne vadi. Meso manga bi trebalo da bude žute boje. Ukoliko je mango zreo, odnosno ukoliko je mekan, onda se on može jesti kašikom, sve dok se ne dođe do same kore manga. Ukoliko je malo tvrđi, možete iseći meso na kockice i jednstavno ga skinuti sa kore.
Zbog čega je dobro jesti mango?
Mango je odlično voće za zdravlje i zato ga treba jesti što više. Pre svega, smatra se da je mango jako dobar i za mršavljenje, jer ima nizak kalorijski sadržaj i visok sadržaj vlakana. On takođe ima i blagotvoran uticaj na funksionisanje stomaka, što je izuzetno važno za gubitak kilograma. Verovali ili ne, mango može pomoći i kod depresije, jer mango sadrži biljne endorfine. To su supstance koje mogu znatno poboljšati raspoloženje i zbog toga predstavljaju antidepresiv koji može ublažiti nervnu tenziju i napetost.
Mango je voće izuzetno važno za lepotu i mladost, jer sadrži vitamine A i C, a oni učestvuju u stvararanju kolagena, proteina koji obezbeđuje elastičnost kože. Minerali i vitamini koji se nalaze u mangu su takođe vrlo važni za negu i lepotu kose.
Mango može održati holesterol pod kontrolom. S obzirom da sadrži visok nivo vitamina C, kao i vlakna i pektine, odričan je u održavanju holesterola. Takođe je bogat i kalijumom koji predstavlja važnu komponentu ćelija i telesnih tečnosti i koji naravno može da kontroliše krvni pritisak kao i rad srca.
On može regulisati i dijabetes. Poznato je da nije samo plod manga taj koji je zdrav, već i listovi manga. Skuvajte od 5 do 6 listova manga u posudi, a onda ih držite potopljene tokom noći i ujutru popijte filtriranu esenciju. Na taj način ćete regulisati i nivo insulina. Ukoliko preterate u konzumiranju manga, ne brinite jer on ima nizak glikemijski indeks, koji neće povećati vaš nivo šećera u krvi.
Ukoliko se spremate za ispite, znajte da možete jesti mango za bolju koncentraciju i pamćenje. On je bogat sa glutaminskom kiselinom, koja je odlična za dobru memoriju. Takođe, iz ovog razloga mango može biti odličan i za decu koja se teško koncentrišu na učenje. Nemojte za užinu jesti nezdrave grickalice, već pojedite mango koji je odlično voće za užinu između obroka. On predstavlja vrlo ukusno dehidratisano voće.
Mango za bebe
Kako bi beba smela da jede mango, koji je izuzetno zdravo voće, ona mora da bude stara od 6-8 meseci ili od 8-10 meseci, jer ovo voće nije baš pogodno da bude prvi obrok. Kada beba proba mango prvi put, on bi trebalo da bude kuvan, naravno ukoliko je zreo i mekan. Kašicu od manga možete dobiti na vrlo jednostavan način. Oljuštite mango, izvadite semenke i pasirajte ga sve dok ne dobijete željenu teksturu. Ukoliko je to potrebno, tokom pasiranja možete dodati i malo vode.
Ukoliko biste za svoju bebu želeli da napravite kremastu kašicu od manga, to možete učiniti vrlo lako. Ponovite proces sa pasiranjem manga, dodajte jogurt ili vodu, ili sok od kruške ili jabuke. Mango Tango takođe može biti vrlo ukusan. Pripremite 50g pasiranog manga, pola oljuštene i ispasirane banane, kao i 1 breskvu sa uklonjenom semenkom, takođe oljuštena i ispasirana. Stavite voće u činiju i ispasirajte sve zajedno, a zatim dodajte vodu. Možete je servirati ovako ili pomešati sa nekim domaćim žitaricama, koje su namenjene upravo za bebe.
Mango voće – recepti i cena
Mago je vrlo zdrav jer je pun vitamina, a njegova cena za 1kg iznosi oko 450,00 dinara. Postoji veliki broj recepata koje možete napraviti od manga, a mi vam otkrivamo neke od njih.
Zelena salata sa mangom predstavlja pravu bombu za zdravlje. Biće vam potrebno 100g zelene salate, 1 mango, 2 paradajiza, 2 avokada, 50g semena od bundeve, 30g lanenog semena, balzamiko po ukusu. Da biste napravili dresing biće vam potrebno od 4 do 5 kašika soka od manga, balzamiko sirće po ukusu, nekoliko kapi soka od limuna, so, 60ml maslinovog ulja i biber po ukusu.
Prvo isecite mango, paradajiz i avokado. Nakon toga, izmešajte sve sastojke za dresing, a onda sa njim začinite miks od zelenih listova i mali deo njega sačuvajte za prelivanje na kraju. Sledeći korak je ređanje listova, dok je u centar potrebno staviti avokado, posipajući ga lanenim semenom. Zatim, na krajeve poređajte mango, paradajiz i seme bundeve. Zatim pospite sa preostalim balzamikom i dresingom.
Pire od manga je vrlo ukusno jelo. Pripremite 400g manga, 1 malu glavicu crnog luka, grudvu maslaca, biber, so, 1 kašiku balzamiko sirća, 1 kašičicu smeđeg šećera, 1 kašičicu senfa, 1 poklopac belog vina. Prvo očistite luk i iseckajte ga na sitno. Zatim u tiganju istopite maslac i dodajte luk, a onda ga i upržite. Sledeći korak je seckanje manga na sitno, a onda i dodavanje luka. Stavite sve začine, smanjite vatru i kuvajte sve dok mango ne omekša. Poslednji korak ja pasiranje pirea. On može biti idealan dodatak uz meso ili ribu.
Piletina sa mangom i indijskim orahom predstavlja jedan pravi specijalitet koji vredi probati. Sastojci su sledeći: 1kg pilećeg mesa, 1 mango, 2 krompira, 50g suvog grožđa, 150g majoneza, 1 kašičica soka od limuna, 100g indijskog oraha, 1 prstohvat karija, ½ kašičica bibera, ½ kašičice soli. Skuvajte meso u posoljenoj vodi i isecite na žilijen. Dodajte pola oljuštenog manga, isečenog krompira kao i suvo grožđe. Prelijte sosom napravljenim od majoneza, karija i soka od limuna. Zatim pospite sa biberom i solju i sipajte polovinu indijskog oraha, a zatim promešajte. Poslednji korak je dodavanje preostalog indijskog oraha i ukrašavanje komadima manga.
Škampi sa kokosom i sosom od manga su jedan odličan specijalitet. Biće vam potrebno 250g očišćenih škampi, 1 belance, 100g belog brašna, 100g kokosovog brašna, so, biber i ulje za prženje. Za sos od manga pripremite 1 mladi luk, 1 mango, 2 kašike peršuna, 1 kašičicu korijandera, 2 kašike soja sosa, 1 čen belog luka, 1 kašičicu ljutog čilija, biber i so.
Sos od manga ćete pripremiti tako što ćete sve sastojke ubaciti u blender i blendirati sve dok ne dobijete glatku konsistenciju. Začinite sa biberom i solju, a zatim sos stavite u frižider. Škampe očistite, operite i osušite, a zatim ih začinite sa solju i biberom. Pomešajte dve vrste brašna. Potopite škampe u umućeno belance, a onda i u brašno. Nakon toga skinite višak brašna. Pržite u ugrejanom ulju, sve dok ne budu gotovi, a onda izvadite na ubrus kako bi se ocedio višak masti. Zatim ih servirajte sa sosom.
Sok od manga u vrelim letnjim danima je odličan izbor. Za ovo osveženje biće vam potreban 1 veći mango, 2 pomorandže, 1 limun, 0,200ml soka od marakuje i gazirana voda. Prvo oljuštite mango i odvojite košticu. Zatim komade od manga stavite u blender. Dodajte sok od pomorandže, limuna i marakuje. Promešajte i dodajte gaziranu vodu.
Mango čia puding predstavlja jednu pravu poslasticu. Pripremite 1 limetu, 1 kivi, 1 mango, 80g čia semenki, 1 kašičicu ekstrakt vanile, 500ml bademovog mleka, 2 supene kašike javorovog sirupa. Dodajte javorovom sirupu bademovo mleko, ekstrakt vanile, čia semenke, sve to zajedno promešajte i ostavite da odstoji. Oljuštite mango, iseckajte ga, dodajte sok od limete, kao i narendanu koru od limete, pa sve to izblendajte. Isecite kivi na kolutove, a onda ih stavite uspravno uz stranu čaše. Sipajte u čašu deo pudinga i deo manga koji je prethodno izblendan. Obavezno ga služite rashlađenog.
Profil autora
- Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.