Cikorija biljka lekovita svojstva i recepti
Cikorija (lat. Cichorium intybus) spada u jeda od najzdravijih cvetova koji se nalazi na našim livadama, puna je vitamina, inulina i odlična kod ishrane dijabetičara. Cikorija je višegodišnja biljka, raste tokom cele godine, a cveta od jula do septembra, tada se i koren najviše razvija. Za njega je najbolje vreme branja septembar mesec, kada se smatra da je najbogatiji eteričnim uljima i hranjivim materijama, mineralima i vitaminima.
Nadzemni delovi biljke mogu se koristiti u ishrani čim dovoljno narastu (kada je u pitanju list) ili čim rascvetaju lepe plave cvetove. Koren mora proći izvestan tehnološki proces pripreme, vađenja, pranja, seckanja, sušenja, pečenja i mlevenja kada je u pitanju proizvodnja cigureili čaja.
Cikoriju ste do sada sigurno negde videli u prirodi a da je možda niste prepoznali ili jednostavno niste znali šta je cikorija – to su oni lepi cvetovi specifične, svetlo plave boje koji rastu po livadama kao korov. Svuda je naokolo, ali za njena blagotvorna dejstva možda niste znali ili niste još uvek čuli. Koristi se kao salata (gorkih je listova), takođe može i da se peče a dobro je da se kombinuje sa namirnicama jačeg ukusa poput sira sa plavim plesnima, orasima, lešnicima, jabukama i kruškama.
Koren divlje cikorije se suši i melje i upotrebljava kao zamena za kafu. Nije nam potpuno poznato kada se cikorija počela mešati sa kafom, a razlog je isprva bio zbog visoke cene kafe, tako da se smatrala kafom za siromašne. Cikorija ima sličan ukus kafi iako ne sadrži kofein. Kafa od cikorije je zdrava zamena za kafu. Od sitno seckanog korena se pravi i čaj koji je veoma popularan u Belgiji.
ŠTA JE CIKORIJA?
Plavičasta cikorija je poreklom iz Evrope, ali već od davnih sana je rasprostanjena po svetu. Kod nas se cikorija naziva još i vodopija, plava vodopija, modrica vodoplav i konjska trava. Vodopija je višegodišnja zeljasta biljka koja obilno raste u divljini u vidu korova.
Vodopija raste do metar i po, ali najčešće visina joj ne prelazi tridesetak centimetara na našim pašnjacima i livadama. Čvrsto i dugačko stablo koje odlikuje cikoriju se pri vrhu sve više grana, a kod duguljastih listova izbijaju svetloplavi cvetovi . Cvetova ima na vrhovima grana ali se često dešava da cvet bude i bele ili roze boje.
Korenje biljke je vretenastog oblika i beličaste boje. U njemu se nalazi najveći broj zdravih materija.
Veoma dugo kroz istoriju nosila je titulu jedne od najlekovitijih biljki i iz tog razloga su cikoriju posebno uzgajali u antičkom svetu. Njena svojstva imaju sjajan uticaj na organizam, od jačanja imuniteta i doborg varenje pa do mogučnosti pravljenja domaće kafe od ove biljke.
Kada je cikorija u pitanju koristi se cela biljka, ali koren je najkorisniji. On se posle branja treba dobro očisti, raseći uzduž i niže da bi se dobro osušio na promaji u hladu, ili u rerni. Na isti način se suše I ostali delove vodopije, naime u vrlo tankom sloju i na otvorenom.
CIKORIJA PROTIV BOLESTI
Kada je u pitanju lekovitost neophodno je naglasiti da je vodopija jos od davnina proglašena biljkom sa veoma velikim isceliteljskim svojstvima. Cikorija poseduje široku upotrebu u alternativnoj medicini i sastavni je deo narodnih lekova iz raznih zemalja, od Nemačke do američkih Čiroki plemena, starih Grka i Rimljana!
Takođe je važno za naglasiti da se u krajevima gde se uzgaja stoka, podstiče se paša cikorije jer je prepuna toksina koji napadaju i efikasno eliminišu crve iz sistema organa za varenje kod stoke. Za čoveka, cikorija ili konzumiranje u jelima doprinosi na mnogo načina – sadrži mnoštvo ovih vitamina i minerala:
- Vitamin K
- Vitamin B5
- Vitamin C
- Vitamin A
- Folati
- Kalcijum
- Mangan
Inulin u cikoriji
Inulin jeste jedna od najbitnijih materija koju sadržu vodopija. Ljudsko telo je takvo da samo delimično vari inulin, iz tog razloga inulim dospeva u nesvarenom obliku u debelo crevo – pa je odličan izvor nutrijenata za dijabetičare. Inulin se najviše nalazi u korenu biljke.
Naime iz vodopije se najviše industrijskim putem izdvaja inulin, pa se u proizvodnji hrane koristi kao zamena za šećer, masti ili brašno.
Kao što smo rekli, pored inulina sadrži I pektine, belančevine, askorbinsku kiselinu, ugljene hidrate, gorke supstance i vitamine A i C. Od minerala sadrži magnezijum, kalijum, gvožđe i mangan.
Gorke supstance iz cikorije (lat. Cichorium intybus) laktupikrin i laktucin poseduju analgetičko i sedativno delovanje. Zahvaljujući ovom navedenom nutritivnom sastavu (posebno gorkim supstancama, inulinu i kalijumu), cikorija je veoma lekovita , pa samim tim pomaže kod lečenja brojnih bolesti.
LEKOVITOST CIKORIJE
Navedeni zdravi sastojci koji se nalaze u cikoriji na ovaj način jačaju imuni sistem kod ljudi:
- Smanjuje rizik od srčanih bolesti– Inulin kao jedan od sastavnih delova cikorije, smanjuje nivo LDL holesterola u krvi. Ovakvom regulacijom holesterola smanjuje se rizik od srčanih oboljenja, srčnog i moždanog udara te visokog krvnog pritiska .
- Osim što inulin ima svojstva da pomaže kod regulacije holesterola, on je takođe izuzetno važan i za zdravu probavu. Pomaže kod refluksa kiseline, žgaravice, zatvora i ostalih probavnih tegoba koje mogu biti zaista neprijatne. Poboljšava crevnu peristaltiku i izlučivanje želudačnih sokova. U časopisu “International Journal of Food Sciences and Nutrition” objavljen je veoma zanimljiv podatak o uticaju cikorije na probavu. Nakon 28 dana svakodnevnog uzimanja cikorije ispitanici su potvrdili da više nemaju problema sa zatvorom i da im je probava mnogo bolja.
- poboljšava apsorpciju vitamina i minerala – pogotovo kalcijuma, i tako postaje deo prevencije osteoartritisa;
- Eliminiše crevne parazite;
- Protiv proliva i konstipacije – kao što smo već rekli ima visok sadržaj inulina koji poseduje probiotsko dejstvo, zbog kojeg se pospešuje rad creva, a takođe može biti odličan saveznik kod gubitka kilograma i dobar je za ishranu dijabetičara;
- Poseduje veoma velika protivupalna svojstva zahvaljujući polifenolima;
- Odlilčna je za detoksikacija jetre. https://www.healthline.com/nutrition/chicory-root-fiber
CIKORIJA ZA MRŠAVLJENJE
Vodopija ima mogućnost snižavanja nivoa lošeg holesterola u krvi, koji se često javlja kao posledica veoma učestalog konzumiranja nezdrave ishrane i gojaznosti. Odlična je zamena za šećer, pošto se dodaje u hranu i zbog toga što je kremaste teksture, cikorija postaje veoma zdrava alternativa masti koja se koristi kod pripreme raznih dresinga, namaza, sladoleda i raznih drugih slatkiše.
Ukoliko cikoriju koristite kao zamenu u izbalansiranoj ishrani, dodaće i vlakna, a zahvaljujući veoma velikom probiotskom dejstvu sigurno je da ćete bolje variti unesenu hranu. Važno je za naglasiti kako ona nije neka čudotvorna biljka u vidu prirodne tablete za mršavljenje, već je njeno celokupno pozitivno dejstvo odlično kao dodatak zdravom funkcionisanju tela, samim timetime i gubitku viška telesne mase.
Čaj od cikorije (lat. Cichorium intybus) koji se koristi za mršavljenje prodaje se u brojnim prodavnicama i apotekama, međutim nije potvrđeno da ovaj napitak ima pozitivne efekte u topljenju masnih naslaga, iako je vrlo zdrav.
RECEPTI SA CIKORIJOM
Može se jesti u svežem obliku u raznim salatama, kao varivo, u raznim jelima ali i od nje možete skuvati kafu ili čaj.. Pošto se upotrebljavaju svi delovi ove biljke u pripremi. Recepti su veoma kreativni i raznovrsni – ovde su samo neki od njih.
Salate sa cikorijom
Gorki listovi cikorije mogu se upotrebljavati kao dodatak u uobičajenim salatama, ili da napraviti prave, delikatesne obrok salate sa kombinacijom vise neobičnih sastojaka.
Ovde vam donosimo nekoliko proverenih i veoma ukusnih recepata za salatu od cikorije.
Cikorija salata sa pomorandžom I djumbirom
Prvo operite i osušite listove vodopije i zelene salate. Potom dodajte sitne kockice pomorandže, pospite pinjolama ili nekim drugim seckanim orašastim plodovima. Za dressing je potrebno da pomešate sitno narendani đumbir, malo meda, dižon senf, limunov sok, malo maslinovog ulja i soli. Ova salata je veoma ukusna i prava vitaminska bomba.
Cikorija salata sa krompirom
Ukoliko ste ljubitelj krompira ovo je idealna salata za vas. Potrebno je da nekoliko krompira obarite i isečete na kolutove, potom dodajte iseckane listove cikorije, maslinovo ulje i malo bibera i soli. Salata je lepa i hladna i topla. Idealna je da se posluži kao prilog uz pečenu ribu ili meso.
Kada se služi kao varivo, vodopija se sprema veoma slično kao i drugo lisnato povrće, poput spanaća i blitve: Sve što treba da uradite jeste da propržite cikoriju na malo ulja sa usitnjenim belim lukom i posolite.
Pečena cikorija
Pomešajte limunov sok, maslinovo ulje, med i vegetu. Zatim cikoriji uklonite spoljašnje listove i prerežite po pola. Prelijte pripremljenom marinadom i stavite je na zagrejan roštilj. Pecite s obe strane dok ne omekša. Poslužite uz pečeno meso s roštilja.
Cikorija kafa
Kafa od cikorije je odlična zamena za regularnu kafu koju kupujete u radnjama. Ukus je veoma sličan, a ne sadrži kofein, što može dobro doći onim ljudima koji imaju probleme sa stresom,napetošću, anksioznošću ili nesanicom. Znači za svakog k od nekih psihološkim smetnji,a ne želi da se odrekne svoje jutarnje šoljice kafe, kafa od nje je pravi pogodak.
Za pravljenje ove kafe koristi se koren: najbolje je da se vadi u jesen, a pre toga ga dobro operite, očistite i osušite.
Sušenje cikorije
Koren rasecite uzdužno na pola i sušite ga u rerni koja je otvorena nekih pola sata na 50 – 60 stepeni. Ponavljajte postupak nekoliko puta sve dok koren ne bude skroz suv, a zatim ga sameljite u prah.
Priprema kafe od cikorije
Sve što vam je potrebno jeste da 3 dl vode pristavite i ubacite jednu kašičicu mlevenog korena cikorije. Kada provri, kuvajte još dva – tri minuta na skroz laganoj vatri, a zatim je sklonite sa ringle i sačekajte da se talog slegne. Kada je kafa kuvana procedite je kroz sito i vaša kafa bez kofeina je gotova!
Kafu zasladiti kao i običnu, sa malo meda ili smeđeg šećera, a ako volite možete dodati neko biljno mleko, ili cimet i đumbir. https://www.healthline.com/nutrition/chicory-coffee
Čaj od cikorije
Čaj od cikorije se koristi za bolje varenje, kvalitetan san i dobro opuštanje, a obloga sa ovim napitkom koristi se u saniranju kožnih problema, na primer ekcema.
Čaj se pravi od svih delova biljke, i u zavisnosti od toga će se i ukus menjati. Ukoliko volite malo gorčiji ukus onda potencirajte na listovima vodopije.
Postoji više načina pripreme čaja od cikorije:
- Potrebno je da prelijete osušene cvetove cikorije sa 2 dl ključale vode, potom ostavite da odstoji dva sata pa procedite. Čaj je spreman za konzumaciju
- Zatim možete pripremiti čaj tako što ćete pola kašičice sušenog korena cikorije kuvati na laganoj vatri između 5 i 8 minuta. Koren kuvajte u 2 dl vode. Kada je gotovo procedite čaj i možete ga piti posle 15 minuta.
- Treći način jeste da suvu i usitnjenu mešavinu korena i listova (1supena kašika) prelijete vrelom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon što je čaj odstojao procedite ge I spreman je za konzumaciju. https://www.healthline.com/health/fructooligosaccharides
KO SME DA KORISTI CIKORIJU?
Cikorija se u trudnoći i ne preporučuje za konzumaciju, iz razloga što može izazvati prevremene kontrakcije i komplikacije, takođe treba da je izbegavaju I dojilje.
Ljudi koji imaju sindromom iritabilnih creva trebali bi da vode računa da slučajno ne preteraju sa unosom ove biljke, jer povećana količina inulina iz cikorije može izazvati neželjene tegobe poput gasova i nadimanja. Ovo se takođe odnosi i na ljude koji boluju od gastritisa.
Sastojci cikorije (lat. Cichorium intybus) ne idu u kombinaciji sa lekovima na bazi beta blokatora i lekovima za smanjenje krvog pritiska. Tako da se ne preporučuje kombinovanje ovih lekova I biljke.
GDE KUPITI CIKORIJU I KOJA JE CENA?
Kafa od cikorije nije skupa – cena kafe iznosi između 150 i 250 dinara za 200 grama. 50 grama sušenog korena za čaj košta oko 150 dinara, a može se nabaviti u prodavnicama zdrave hrane ili na internetu. Ukoliko ste ljubitelj prirode i želite da kvalitetno iskoristite proleće koje je pred nama cikoriju možete ubrati na livadi ili pašnjaku dok šetate I upijate sunčeve zrake.
Mada je uvedena u kulturu i uzgajana u vrtovima starih Egipcana, Grka i Rimljana još pre naše ere, te je cenjena pre svega kao vrlo korisna biljka, vodopija kao povrtarska kultura i kao namirnica nije u jelovnicima prosečnih domaćica naročito zastupljena.
Najčešce se priprema kao salata, iako može uspešno nadoknaditi svako lisnato povrće. Kuvanjem, dinstanjem pa čak i pečenjem mogu se pripremiti raznovrsna i veoma ukusna jela. Nekome možda smeta mako gorčiji ukus cikorije, dok je drugima to upravo prednost, pa se može govoriti o cikoriji kao jednom gurmanskom specijalitetu. Stoga savetujemo da ne odstranjujete nešto gorči klin na donjem kraju cikorijinog struka, jer gorke materije otvaraju apetit i podstiču varenje.
Profil autora
- Nutricionista i veliki entuzijasta po pitanju teme - zdrav život i životne navike. Nadamo se da ćemo i vas motivirati da krenete da živite zdravije.
Hvala na ovakim dobrim savjetima i objasnjenju.
veliko hvala za informacije
Gde se može nabaviti seme ili rasad cikorije da bi je gajila u sopstvenoj bašti?
Mozete kupiti seme online ili naci bilju pa probati da je presadite sa korenom.